Кошик
2 відгуків
Альфа Корм - Ваш помічник в годівлі

Синдром «мобілізації жиру» - загроза високій продуктивності молочних корів

Синдром «мобілізації жиру» - загроза високій продуктивності молочних корів
Одним із ключових завдань молочного скотарства є виведення молодняку з добовою продуктивністю на рівні 30-40 кг молока. Однак не менш важливо також зберегти високу продуктивність протягом кількох лактацій...

06.05.16

Синдром «мобілізації жиру» - загроза високій продуктивності молочних корів

Одним із ключових завдань молочного скотарства є виведення молодняку з добовою продуктивністю на рівні 30-40 кг молока. Це вимагає застосування правильної технології та належного догляду за тваринами. Однак не менших зусиль потребує збереження високої продуктивності протягом кількох лактацій та досягнення  максимально довгого періоду господарського використання тварин.

У високопродуктивних корів часто спостерігається дисбаланс між потребою в енергії та її надходженням із кормів. Чим більша ця невідповідність, тим сильніше від неї страждає здоров’я тварини.  

На основі дослідження енергетичних диспропорцій вчені вивели таке поняття як «продукційні захворювання високоудійних корів». Це патології обміну речовин, зумовлені нестачею енергії в організмі. Одним із найпоширеніших хвороб такого роду є синдром «мобілізації жиру». Дане захворювання полягає в ожирінні тварин, різкому падінні його продуктивності та жирномолочності починаючи з другої лактації. Воно призводить до розвитку супутніх хвороб – кетозу, ацидозу, маститів, хвороб кінцівок, порушення мінерального обміну та інших.

Причини виникнення хвороби «мобілізації жиру»

Основними джерелами енергії для жуйних тварин є глюкоза та леткі жирні кислоти (ЛЖК), серед яких оцтова, пропіонова та масляна кислоти. Глюкозу тварина отримує безпосередньо із кормів, а ЛЖК утворюються під час ферментації в рубці.

Переважна більшість пропіонової кислоти перетворюється в цукор: 12% - в стінках рубця, а 80% - в печінці. Пропіонат створює головний запас енергії та виступає матеріалом для синтезу молочного цукру. 

Дія оцтової кислоти – протилежна до дії пропіонової. Вона знижує рівень цукру в крові, проте легко віддає енергію тканинам тіла та забезпечує синтез ліпідів молока. 

Масляна кислота також володіє значним енергетичним запасом, однак процес його виділення більш складний.

Отже, ЛЖК як джерела енергії відіграють надзвичайно велику роль в організмі тварин. 

Науковцями доведено, що у дійних корів бувають такі фізіологічні цикли, коли потребу енергії не здатен покрити жоден раціон годівлі. До таких періодів належить отелення та перша третина лактації.

У процесі отелення корови практично завжди припиняють жуйку, тобто синтез ЛЖК у рубці припиняється. Таким чином, тварини змушені витратити велику кількість енергії на пологи та початкову секрецію молока, а механізм утворення цієї енергії в організмі в цей час блокується. Тому корови використовують енергетичні  резерви, що містяться в м’язах та печінці. Якщо ж їх не вистачає, то тварини починають застосовувати запаси жиру зі складок тіла. 

Такий жир розкладається на гліцерин та жирні кислоти. Гліцерин разом із кров’ю надходить у вим’я, де із нього синтезується лактоза, а жирні кислоти потрапляють в печінку. Частина їх використовується в якості джерела енергії, а решта - накопичується в органі. Якщо надходження жирів буде надто інтенсивним, то печінка може не впоратися із цим, що загрожує розвитку її дисфункції. Ожиріння печінки і є однією із ознак «мобілізації жиру», яка призводить до яловості корів та різкого падіння їх добових надоїв.

Отже, чим більша продуктивність корів, тим більше енергії вони потребують. Оскільки на певних фізіологічних етапах (пологи та початок лактаційного періоду) корови не здатні синтезувати енергію, то в їхньому організмі виникає енергетичний дисбаланс. Ось чому тварини-рекордисти схильні до хвороби «мобілізації жиру» уже в перший чи другий лактаційний цикл. 

Шляхи уникнення енергетичного дисбалансу

До енергетичної диспропорції в організмі тварин може призвести будь-яка зміна раціону, наприклад, із зимового на літній чи навпаки. Також небажаним є різке збільшення доз концентратів у щоденній даванці.
Слід пам’ятати, що захворювання «мобілізації жиру» вилікувати неможливо, тому варто докласти максимум зусиль для його попередження. Перш за все слід дотримуватися ключових принципів організації годівлі високопродуктивних тварин. До них належать:

  1. забезпечення максимального споживання сухих речовин в перші 100 днів лактаційного періоду;
  2. застосування спеціалізованих преміксів та БВМД із набором вітамінів та мінералів, необхідних для нормального функціонування організму на різних стадіях – сухостою та лактації;
  3. оптимізація протеїнової годівлі тварин в наступні 100 днів після отелення;
  4. створення оптимальної об’ємності раціону в останню третину лактації;
  5. недопущення ожиріння корови протягом сухостійного періоду;
  6. уникнення енергетичного дисбалансу під час зміни раціону перед отеленням шляхом додавання спеціальних кормових добавок для сухостійних корів;
  7. недопущення здоювання тварин (особливо при першому отеленні) протягом усіх 300 днів лактації.

Отже, правильна годівля молочних тварин передбачає використання спеціальних кормових добавок.

Компанія «Альфа Корм» пропонує високоякісні та ефективні премікси та БВМД для різних видів тварин, у тому числі для дійних, сухостійних корів та телят. Їхнє використання дозволяє не лише досягнути високої продуктивності поголів’я, а й зберегти її на стабільно високому рівні та не допустити захворювань обміну речовин, зокрема «мобілізації жиру».