Кошик
2 відгуків
Альфа Корм - Ваш помічник в годівлі

Тепловий стрес у птиці та його профілактика

Тепловий стрес у птиці та його профілактика
Різке потепління клімату та аномальна спека влітку змушують фермерів вносити корективи у технологію вирощування сільськогосподарської птиці. Дедалі частіше на птахофабриках у теплу пору року виникає така проблема як тепловий стрес у поголів’я.

01.07.16

Тепловий стрес у птиці та його профілактика

Різке потепління клімату та аномальна спека влітку, що спостерігається вже кілька років поспіль, змушують фермерів вносити корективи у технологію вирощування сільськогосподарської птиці. Дедалі частіше на великих та малих птахофабриках у теплу пору року виникає така проблема як тепловий стрес у поголів’я.  
Тепловий стрес є наслідком впливу на організм високих температур. Першою його ознакою є різке зниження активності птиці. У неї прискорюється серцебиття та дихання, вона споживає менше корму та п’є більше води. За умов високих температур порушується процес травлення, тобто знижується відсоток перетравності та засвоєння сухих речовин.

Яку загрозу становить тепловий стрес для продуктивності та розвитку птиці?

Якщо фактори теплового стресу не усунути вчасно, то вони можуть призвести до негативних наслідків. Американські вчені вивели формулу для визначення потенційної небезпеки спекотного періоду для птиці. Відповідно до неї, показник індексу небезпеки (ІН) становить: 

ІН=1,8*t[0С] +32+ відносна вологість[%].

Залежно від розрахованого показника, наслідки теплового стресу будуть такими:

  • ІН≤150 – птиця почуватиметься нормально; 
  • 165 ≥ІН≥160 – споживання корму падає, а води – зростає; знижується продуктивність та яйценосність поголів’я;
  • 170 ≥ІН≥165 – різке зростання падежу птиці; ураження дихальної та кровоносної систем;
  • ІН≥170 – масова загибель поголів’я. 

Методи боротьби із тепловим стресом

Із метою уникнення теплового стресу птиці застосовують певні методи, які поділяються на дві групи:

  • технологічні – полягають в облаштування приміщень для утримання птиці, оснащення їх системами вентиляції та подачі води;
  • кормові та медикаментозні – полягають в правильній організації годівлі для підтримання енергетичного балансу в організмі та його захисту від зневоднення.

1. Технологічні методи попередження теплового стресу

Перш за все, в літню пору року потрібно забезпечити безперешкодний природний газообмін поблизу та всередині пташника. Для цього слід очистити територію від підсобних матеріалів та інших сторонніх речей. 
Що стосується системи вентиляції, то вона повинна охоплювати всю територію пташника. Перед початком літнього сезону рекомендується пересвідчитися у відсутності мертвих не вентильованих зон. Оптимальна швидкість повітрообміну становить 2,5 м/с. 

Птиця повинна мати безперешкодний доступ до води. У спеку вода в поїлках швидко нагрівається, тому її час від часу слід замінювати на більш холодну. На практиці доведено, що ідеальна температура води для птиці в літній період – це 12-15 0С. Її вживання призводить до зниження температури тіла птиці на 0,5 0С. 

2. Кормові та медикаментозні методи попередження теплового стресу

Із настанням літнього тепла необхідно суттєво переглянути режим та раціон годівлі птиці. Роздачу кормів рекомендується здійснювати в більш прохолодний час доби. Комбікорми корисно збризкувати водою, щоб вони не утворювали пил у повітрі зони годівлі та не порушували нормальний газообмін у пташнику. 

Якщо птиця постійно знаходиться під впливом високих температур, то у воду для неї варто додавати підкислювачі, наприклад, лимонну кислоту чи вітамін С у кількості 1 г на 1 л води. Сильним стабілізуючим ефектом володіє також аспірин за концентрації 0,3 г/л. Воду із ним випоюють за 2 години до початку пікового спекотного періоду доби. 

Одним із симптомів теплового стресу є зниження споживання кормів, тобто організм птиці отримує значно менше поживних речовин. Наслідком цього є падіння добових приростів живої маси поголів’я. Щоб уникнути таких наслідків, потрібно збільшувати поживність раціону пропорційно до зниження рівня споживання кормів. 

Будь-які зміни у годівлі повинні бути направлені на скорочення витрат енергії на перетравлення та засвоєння поживних речовин. У цьому процесі практично неможливо обійтися без використання преміксів для птиці. Такі кормові добавки містять широкий спектр легкозасвоюваних та незамінних для життя компонентів.

Науковцями розроблені такі рекомендації щодо створення оптимального антистресового літнього раціону:

  • комбікорм для бройлерів, качок та індиків повинен містити протеїн високої якості;
  • у складі раціону слід підвищити вміст лізину, метіоніну, треоніну та триптофану на 5-8%;
  • концентрацію вітамінів та мінералів у раціоні потрібно збільшувати, залежно від динаміки зниження споживання кормів.

Отже, оптимальний антистресовий раціон повинен містити додаткові дози основних поживних та біологічно-активних речовин. Їх джерелом виступають спеціалізовані премікси для бройлерів та інших видів сільськогосподарської птиці.  

На жаль, у більшості малих та середніх фермерських господарств немає технічної та фінансової можливості оснастити приміщення, де утримується птиця, високотехнологічною вентиляційною системою. Тому єдиним способом боротьби із тепловим стресом залишається правильна організація годівлі. Компанія «Альфа Корм» пропонує якісні та ефективні кормові добавки, використання яких дозволить створити оптимальний літній раціон для бройлерів, качок та індиків.