Кошик
2 відгуків
Альфа Корм - Ваш помічник в годівлі

Мікотоксикоз у свинарстві – небезпека, що приховується в неякісних кормах

Мікотоксикоз у свинарстві – небезпека, що приховується в неякісних кормах
Внаслідок ураження зернових культур шкідливими мікроорганізмами у кормах можуть розвиватися небезпечні гриби. Вони продукують мікотоксини, які, потрапляючи до організму тварин під час годівлі, здатні викликати небезпечні захворювання –...

25.07.16

Однією із основних проблем сучасного свинарства є забезпечення тварин високоякісними кормами. Часто трапляється, що внаслідок ураження зернових культур шкідливими мікроорганізмами в полі, неправильного зберігання збіжжя або в силу інших причин у кормах розвиваються небезпечні гриби. Вони продукують мікотоксини, які, потрапляючи до організму тварин під час годівлі, здатні викликати небезпечні захворювання – мікотоксикози. Мікотоксини мають здатність акумулюватися в продукції свинарства, що часто стає причиною її вибраковування, адже ці шкідливі метаболіти становлять небезпеку для здоров’я людини. 

Найнебезпечніші види мікотоксинів

На сьогоднішній день відомо близько 400 видів мікотоксинів. Розглянемо найбільш поширені та небезпечні із них:  

1. Охратоксин

Охратоксини поділяються на три групи: А, В і С. Найнебезпечнішим вважається токсин А, який продукують гриби Aspergillus ochraceus і Penicillium viridicatum. Найчастіше охратоксин виявляють у вівсі, ячмені, кукурудзі та пшениці. Він входить до переліку небезпечних забруднювачів харчових продуктів, адже володіє канцерогенним потенціалом. Гранично допустимим рівнем охратоксину в кормах для свиней є 50 мкг/кг. Навіть незначне перевищення цієї дози може призвести до появи його залишків в м’ясі, що є підставою для вибраковування продукції.

Основними зовнішніми ознаками охратоксикозу є: сповільнення приросту живої маси тварини та зниження конверсії корму, підвищення споживання води, викривлення спини та скута хода у поросят. На стадії хронічного охратоксикозу шкідлива речовина забруднює більшість органів свиней, жирову та м’язову тканини і кров. Вона спричинює виникнення серйозних порушень в організмі – виразки шлунково-кишкового тракту, некрозу печінки, ниркової недостатності, які можуть мати летальні наслідки для тварин. 

2. Зеараленон

Зеараленон – це токсична речовина, що продукується грибами роду Fusarium. Як свідчать наукові дослідження, цей мікотоксин найчастіше зустрічається в зерні, вирощеному  на території країн СНД. 
Виявляють зеараленон в крові свиней через п’ять днів після його надходження в організм разом із кормом. 

Найбільшу небезпеку зеараленон становить для статевої системи тварин. Він може порушувати репродуктивну функцію та перебіг поросності. Навіть при невисокому вмісті токсину в крові свиноматки зменшується кількість поросят у виводку. Молодняк народжується з різною вагою та життєздатністю, можуть бути у приплоді і мертві поросята. Граничною концентрацією зеараленону є 200 мкг/кг.

3. Вомітоксин (дезоксиінваленол або ДОН)

Вомітоксин продукують гриби Fusarium graminearum, які заселяють переважно кукурудзу, пшеницю та ячмінь. Даний мікотоксин не викликає незворотних змін в організмі тварин, однак його систематичне вживання може спровокувати розлади травної системи. Наслідки вживання вомітоксину залежать від його концентрації в кормах:

  • за концентрації  1-5 мг/кг – знижується споживання корму;
  • за концентрації 5-10 мг/кг – настає різке зниження споживання корму, внаслідок чого зменшуються прирости живої маси;
  • за концентрації 10-20 мг/кг – тварини повністю відмовляються від корму та втрачають живу масу.

Шкідлива дія вомітоксину на організм тварин також полягає в ослабленні імунітету. Усунути негативні прояви отруєння вомітоксином можна, замінивши забруднений корм на якісний. Після цього робота органів травної системи повністю відновлюється.

4. Т-2 токсин

Даний вид мікотоксинів є найбільш поширеним у природі. Він утворюється внаслідок тривалого зберігання кормів у холодному та вологому середовищі. Серед усіх сільськогосподарських тварин найбільшу небезпеку Т-2 токсин становить саме для свиней. Шкідливою для їхнього здоров’я є концентрація 1 мг/кг. Вживання мікотоксину в такій кількості спричинює розлади травлення та призводить до зниження обсягів поїдання корму, а, отже, до падіння інтенсивності приросту живої маси. Втрата апетиту в лактуючих свиноматок загрожує погіршенням секреції молока та, відповідно, сповільненням розвитку поросят. Т-2 токсин викликає збільшення печінки попри знижений синтез гепатопротеїнів, а також послаблює імунітет.  Граничною концентрацією Т-2 токсину у кормах для свиней є 0,2 мг/кг.

Профілактика мікотоксикозів у свинарстві

Запобігти ураженню свиней токсинами шкідливих грибів можна, дотримуючись таких основних рекомендацій:

  1. використовувати для годівлі виключно якісні корми;
  2. налагодити систему заготівлі, зберігання та згодовування кормів;
  3. збагачувати корми антиоксидантами та вітамінами;
  4. використовувати спеціальні кормові добавки - інактиватори мікотоксинів.

На сьогоднішній день найефективнішим способом боротьби із мікотоксинами є застосування спеціалізованих препаратів з мікоцидною дією проти шкідливих мікроорганізмів,  інактивуючою дією проти токсинів та протекторною дією на організм тварин. Одним із таких кормових добавок є «Kormo-Tox» від компанії «Альфа Корм». Даний продукт слід змішувати із кормом у процесі його приготування. Засіб запобігає розвитку цвілі під час зберігання та транспортування рослинної продукції. Потрапляючи в організм разом із кормом, компоненти добавки «Kormo-Tox» ефективно адсорбують мікотоксини, інактивують та виводять їх з організму. 

Утилізація кормів, заражених небезпечними метаболітами, та подолання наслідків мікотоксикозів коштує аграріям колосальних витрат. Єдиним способом уникнути їх є застосування адсорбентів мікотоксинів, до числа яких належить кормова добавка «Kormo-Tox». Ці препарати здатні захистити організм тварин від негативного впливу кормів низької якості.