Кошик
2 відгуків
Альфа Корм - Ваш помічник в годівлі

Особливості заготівлі якісного сінажу для збалансованої годівлі корів взимку

Особливості заготівлі якісного сінажу для збалансованої годівлі корів взимку
Сінаж є одним із найкращих видів зимового корму. В процесі заготівлі він максимально зберігає корисні властивості та за складом залишається схожим до зеленої маси. Сінажем замінюють силос та частково коренеплоди в годівлі високопродуктивних...

01.09.16

Літо – важлива пора для фермерів, адже саме в цей період вони повинні заготовити достатню кількість якісних кормів для тварин на зиму. Для годівлі корів у період, коли немає доступу до зеленого корму, традиційно використовують сіно та силос. Вони володіють невисокою поживною цінністю, що змушує господарників доповнювати раціон тварин додатковими дозами кормових добавок та концентратів. 

Не менш популярним зимовим кормом є сінаж, який на відміну від сіна та силосу, в процесі заготівлі максимально зберігає корисні властивості та за своїм складом залишається схожим до зеленої маси. Разом із тим він є досить концентрованим. Готують сінаж з усіх видів рослин, не зважаючи на вміст цукру в них. Найбільш поширеною сировиною для виготовлення сінажу є люцерна, конюшина, високобілкові трави та бобово-злакові суміші.

Сінаж дозволяє замінити силос та частково коренеплоди в годівлі корів з високою молочною продуктивністю. 

Технологія заготівлі сінажу

Заготівля сінажу проходить в кілька стадій: 

  • скошування, плющення грубих трав та укладання в покоси або валки;
  • в’ялення до вологості 50-55% з одно- або двократним ворушіння;
  • підбирання та подрібнення валків, завантаження в транспортні засоби;
  • транспортування і вивантаження у сховища; 
  • розрівнювання, ущільнення та герметизація трав’яної маси.

Трави на сінаж скошують у фазі утворення бутонів – на початку цвітіння, а злакові рослини – на етапі формування колосків. Скошування рекомендується здійснювати вранці, оскільки саме в цей час рослини містять найбільше каротину. Для більш швидкого пров’ялювання варто проводити плющення трав. Тривалість пров’ялювання не повинна перевищувати 8 годин, а через 2-3 години після її початку покоси слід перевернути. 

Не менш вирішальним етапом заготівлі сінажу є подрібнення рослинної маси. Найоптимальнішими розмірами часток є довжина 2-3 см для укладання в башті, та 7 см – для укладання в траншеї. Останнім часом все більше фермерів застосовують технологію заготівлі сінажу в рулони. Вона передбачає більш суворе дотримання параметрів вологості, щільності укладання, а також правильну герметизацію трав’яної маси плівкою.   

Сінаж належить до соковитих кормів. Зберігається без доступу повітря. Завдяки порівняно низькій вологості в ньому не розвиваються гнильні, маслянокислі та молочнокислі бактерії, а щільність маси не дозволяє поширюватися пліснявим грибам. 

Рекомендовані норми основних показників якості сінажу

У заготівлі сінажу головне – це дотримуватися усіх технологічних прийомів, адже саме від цього залежить якість корму. Часто на великих фермах роблять аналіз сінажу, результат якого містить кілька показників. Розглянемо основні із них на прикладі люцернового корму.

Сирий протеїн: оптимум від 18%

Головними факторами, які визначають цінність сінажу є вміст енергії та протеїну. Причиною малої кількості протеїну може бути: 

  • низький рівень поживних речовин в рослинах;
  • пізнє скошування трави;
  • надто низьке скошування культур – стебло, що знаходиться нижче першого від землі листка, бідне на протеїн та містить багато важкоперетравної клітковини, тому заготовляти на сінаж дану частину рослини не вигідно.
  • втрата листкової маси – у випадку заготівлі сінажу із люцерни листочки містять вдвічі більше протеїну, а також втричі краще перетравлюються, ніж стебла;
  • неправильне консервування маси – занадто висока або низька вологість сінажу.

Суха речовина: оптимум 45-50%

Суха речовина – це показник протилежний до вологості, оптимум якої, як уже відомо, 50-55%. Вологість менше 50%  може спричинити значну втрату поживних речовин, а більше 60% – призводить до ускладнення процесу трамбування, а також до розвитку пліснявих грибів, клостридій та гнильних бактерій. Внаслідок зниження масової частки вологи до 45% сінаж втрачає близько 20% сухих речовин. Крім того, з’являється загроза значного зігрівання корму в процесі зберігання.

Перетравність: оптимум 69-70%

Даний показник демонструє кількість поживних речовин, яка буде використана на утворення молока та підтримання нормальної життєдіяльності корови. Зниження перетравності корму може бути викликане рядом причин, серед яких порушення технології сінажування на етапі скошування трави та укладання на зберігання. Варто підкреслити, що зниження перетравності корму на 1% призводить до зменшення надоїв на 0,5 л в день від однієї корови.

Сира клітковина: оптимум 25-27%

Аналогічно до вмісту сирого протеїну, кількість сирої клітковини залежить від фази укосу, висоти скошування, частки листя в загальній масі. Від даного показника залежить перетравність корму. Збільшення вмісту сирої клітковини більш ніж на 3% вказує на погану якість сінажування.

Кислотність: оптимум рН 4,6-5,5

На відміну від силосу, сінаж являє собою некислий корм. Найбільш оптимальним значенням рН, яке гарантує нормальне зберігання корму, є 4,6-5,5. 

Перераховані показники дозволяють проаналізувати якість сінажу, виявити недоліки процесу заготівлі, щоб в подальшому не допустити їхнього повторення. Адже відомо, що якість корму – один із головних факторів, які впливають на продуктивність тварин. 

Місце та роль сінажу в раціоні корів

Єдиного універсального раціону для годівлі корів не існує, адже якого корму та в якій кількості потребує тварина, залежить від її віку, продуктивності та періоду життя. Однак, розроблені загальні рекомендації, якими керуються фермери в процесі організації годівлі. Нормальний раціон корів у стійловий період повинен складатися з трьох груп кормів: соковитих, грубих та концентрованих.

Сінаж – один із найкращих соковитих кормів у період стійлового утримання корови. Згодовують його у кількості 3-6 кг на 100 кг живої маси на добу. Варто пам’ятати, що зіпсований сінаж з ознаками гниття чи цвілі корова вживатиме мало, що може погано відобразитися на її молочній продуктивності. 

Найкориснішим грубим кормом вважається сіно, виготовлене зі злаково-бобових сумішей. Воно добре перетравлюється та забезпечує здорове функціонування систем в організмі тварин. Для досягнення високої молочної продуктивності корова повинна щодоби вживати не менше 1,1-1,5 кг грубого корму на 100 кг живої ваги. Окрім сіна в якості грубого корму можна використовувати також солому, проте вона містить менше корисних речовин.

До групи концентрованих кормів належить грубо помелене зерно, а також шрот та макуха олійних культур. Норма концентрованого корму в раціоні залежить від продуктивності корови. Якщо добовий удій корови менше 10 л, то їй досить 50-100 г концентратів із розрахунку на кожен літр молока, якщо удій близько 15-18 л – то доза підвищується до 200-280 г на 1 л молока. 

Будь-який раціон у період стійлового утримання буде неповним без спеціалізованих кормових добавок. Премікси та БВМД для корів володіють широким спектром поживних речовин, мінералів та вітамінів, на які бідний традиційний корм. Їхній склад розроблений відповідно до потреб тварин на різних життєвих етапах. Такі кормові добавки в комплексі з правильно заготовленим якісним сінажем забезпечують високу продуктивність ВРХ в зимовий період.

Компанія «Альфа Корм» пропонує широкий асортимент кормових добавок для різних видів тварин. Окрему нішу нашого асортименту займає продукція для годівлі дійних, сухостійних корів та телят. Усі премікси та БВМД виготовлені із високоякісної сировини для задоволення потреб тварин у поживних та біологічно-активних речовинах.