Кошик
2 відгуків
Альфа Корм - Ваш помічник в годівлі

Годівля дійних корів в осінньо-зимовий період

Годівля дійних корів в осінньо-зимовий період
Перехідний осінньо-зимовий період для дійних корів – це важливий етап, протягом якого тварини змушені пристосуватися до нового раціону. Уникнути стресу та небезпечних захворювань у цей час коровам дозволить правильно організвана годівля...

19.10.16

Перехідний осінньо-зимовий період для дійних корів – це важливий етап, протягом якого тварини змушені пристосуватися до нового раціону. Така зміна режиму годівлі викликає стан стресу в їх організмі. Фахівці стверджують, що навіть при правильній організації перехідного періоду та забезпеченні корів збалансованими кормами на даній стадії їхня продуктивність знижується на 15-20%. Тому очевидно, що недотримання головних принципів годівлі в осінньо-зимовий період може призвести до багатьох негативних наслідків. 

Уникнути стресу корів та ряду небезпечних захворювань у перехідний осінньо-зимовий період дозволить правильно підібраний раціон із використанням спеціалізованих кормових добавок. Розглянемо детальніше основні принципи заміни літнього режиму годівлі дійних корів на зимовий.

Особливості переведення ВРХ на зимовий корм

Переведення ВРХ з літнього раціону на зимовий повинно здійснюватися поступово і має тривати мінімум два тижні. Рекомендується ще з початку жовтня починати забезпечувати потреби тварин в поживних речовинах за рахунок зимового корму, а пасовище у цей час розглядати як додаткову підгодівлю. Однак випас корів слід продовжувати якомога довше, адже присутність зеленого корму в добовій даванці дозволяє зберегти мікробну популяцію в шлунку тварин та плавно замінити її на популяцію зимового раціону. 

Компоненти корму в рубці корів розщеплюються ферментами мікроорганізмів, які зосереджені в передшлунку. Для кожного виду корму ці ферменти специфічні. У цьому і полягає необхідність поступового переведення тварин з одного раціону на інший, щоб населити передшлунок відповідними мікроорганізмами для повноцінного перетравлювання та засвоєння поживних речовин.  

Восени тривалість випасу корів протягом дня слід скорочувати поступово. Цей процес може тривати близько 40-50 днів. Якщо внаслідок різкого погіршення погоди тварини вимушено утримуються в стійлі протягом трьох діб, то після цього виводити їх на пасовисько не рекомендується. Це може тільки погіршити їхнє здоров’я, посилити стресовий стан та спричинити зниження продуктивності. 

На тих господарствах, де впроваджено пасовищне утримання ВРХ, в осінньо-зимовий період корисно підгодовувати поголів’я отавою багаторічних та однорічних злакових і бобових культур, а також зеленою масою кукурудзи. Частку нових кормів, а саме сіна, силосу та сінажу, слід збільшувати в раціоні поступово, намагаючись перевести ВРХ повністю на зимовий корм до кінця жовтня. 

Раціон дійних корів у перехідний період

Для молочних корів з продуктивністю 18-20 кг/день в осінньо-зимовий період можна використовувати таку добову схему годівлі: 15-20 кг зеленої маси, 2 кг сіна, 20-25 кг суміші сінажу, силосу та концентрованих кормів (із розрахунку 300 г на літр молока). 

У перехідний період дуже важливо зберегти вгодованість тварин, тому необхідно слідкувати за кількістю сухої речовини (СР) в раціоні. Рекомендована норма споживання СР становить 2,8-3,2 кг на 100 кг живої ваги тварини. Для високопродуктивних корів цей показник підвищується до 3,5-3,8 кг на 100 кг живої ваги. 

-    Протеїн та енергія

Однією із найбільш поширених проблем раціону молочних корів є низький рівень протеїну та енергії. Причиною цьому є погана якість об’ємистих кормів, які заготовлюються на зиму. Нестача протеїну та енергії призводить до погіршення перетравності кормів, зниження ефективності їх використання та збільшення собівартості молока. Продуктивність тварин за такого режиму годівлі може зменшитися на 30-35%. Тому необхідно суворо контролювати рівень білкового та енергетичного забезпечення тварин протягом всього періоду лактації. 

З метою доповнення вмісту енергії в раціоні до складу комбікорму рекомендується вводити ріпакову або соняшникову олію в кількості 5%. Дефіцит білка компенсується ріпаковим та соняшниковим шротами. Коровам, продуктивність яких перевищує 7 тис. кг молока за весь період лактації, корисно давати соєвий шрот, а також бобові культури. Однак найбільш ефективним способом доповнення нестачі енергії та білків у раціоні є використання спеціалізованих кормових добавок для дійних корів, які містять у своєму складі комплекс необхідних речовин.

-    Мінеральні речовини

Великий вплив на продуктивність та стан здоров’я дійних корів здійснює мінеральне живлення. Раціон тварин у перехідний період повинен задовольняти потреби поголів’я в основних макро- та мікроелементах. З метою збалансування та коригування хімічного складу кормів важливо використовувати спеціальні премікси та БВМД для дійних корів. Слід зазначити, що навіть найменша нестача мінералів в організмі призводить до порушення обміну речовин, наслідком якого є погіршення відтворних функцій тварин, підвищена чутливість до різноманітних хвороб та низька продуктивність.

Наслідки порушення годівлі дійних корів в осінньо-зимовий період

Для годівлі дійних корів на більшості ферм часто застосовують раціони, в основу яких входять концентрати та кукурудзяний силос. Інколи властивості та якість цих продуктів не відповідають потребам тварин. Внаслідок цього в їх організмі пригнічується корисна мікрофлора, що призводить до порушення синтезу білків та розвитку ряду захворювань. 

Щоб перекрити низьку якість рослинних кормів фермери інколи збільшують вміст концентратів у добовій даванці. Такий спосіб годівлі призводить до накопичення в рубці молочної кислоти, підвищення кислотності його середовища, наслідком чого є розвиток ацидозу, кетозу, маститу, захворювань суглобів та копит, а також погіршення якості молока. 

Ацидоз – це накопичення в рубці молочної кислоти, що призводить до порушення травлення, скорочення жуйних періодів, пошкодження рубця, погіршення всмоктувальної здатності його стінок та погіршення якості молока. Найчастіше ацидоз виникає внаслідок різкої зміни раціону – при використанні кислих силосованих кормів, а також при стрімкому збільшенні концентрованих та багатих цукрами продуктів. 

Іншим не менш небезпечним захворюванням дійних корів є кетоз. Він супроводжується розладом травлення, гіпоглікемією, кетонурією, кетонемією, порушенням функцій печінки, надниркових залоз та гіпофізу. Причин кетозу може бути досить багато – надмірна кількість концентратів в раціоні, наявність в силосі чи сінажі масляної кислоти за надлишку оцтової, від’ємний енергетичний баланс у корів після роздоювання та дефіцит вітамінів і мінералів.

Ключовим профілактичним заходом для попередження цих небезпечних хвороб є правильна організація годівлі дійних корів в осінньо-зимовий період. Необхідно уникати силосно-концентратного типу годівлі, а збалансовувати раціон за складом та включати до нього високоякісні компоненти. 

Для профілактики ацидозу, кетозу та інших порушень здоров’я ВРХ, спричинених неправильною годівлею в перехідний період, варто застосовувати кормову добавку «МінеролІТ». Вона виконує ряд важливих функцій в організмі корів: відновлює кислотність шлунка та кишківника, зміцнює кістки, знижує захворюваність копит, виводить токсини, солі жовчних кислот та антипоживні речовини, запобігає алкалозу, кетозу та ацидозу, підвищує імунітет та покращує якість молока.

Компанія «Альфа Корм» пропонує широкий вибір кормових добавок для дійних корів, які забезпечують здоровий розвиток тварин та високу продуктивність.