Кошик
2 відгуків
Альфа Корм - Ваш помічник в годівлі

Ефективна годівля молодняку бройлерів – секрет високої продуктивності птахівництва

Ефективна годівля молодняку бройлерів – секрет високої продуктивності птахівництва
Щоб досягти високої продуктивності в розведенні бройлерів, фермери повинні розкрити та максимально використати фізіологічний потенціал птиці. А для цього слід правильно організувати годівлю бройлерів з перших днів життя. 

29.06.17

Розведення бройлерів – один із найбільш популярних напрямків птахівництва у світі. На утворення 1 кг білка м’яса бройлерів потрібно затратити 4,2 кг протеїну корму. Для порівняння, для такої ж кількості м’яса індиків необхідно 7 кг протеїну корму, для свинини – 17 кг, а для яловичини – 23 кг. Саме завдяки своїй економічній вигоді вирощування бройлерів розвивається в усьому світі стрімкими темпами.

Обмін речовин в організмі бройлерів направлений на максимальне перетворення протеїну корму в білки м’язів. В їхніх грудних м’язах міститься більше 20% біологічно повноцінного білка. Саме тому головним завдання для фермерів є використання фізіологічного потенціалу бройлерів для досягнення максимальної продуктивності господарства. А для цього слід правильно організувати годівлю птиці з перших днів життя. 

Важливість раціональної годівлі бройлерів та ризики її недотримання 

Для годівлі бройлерів застосовують повнораціонні комбікорми у вигляді крупки або гранул. З метою більш ефективного їх використання (особливо це стосується білкових кормів) в раціоні ретельно регулюють вміст протеїну та амінокислот. 

У м’ясної птиці найбільш інтенсивний обмін речовин спостерігається в перші 2-3 тижні життя. Тому в цей час в комбікормі повинна бути максимальна кількість амінокислот та протеїну. З віком обмін речовин птиці поступово сповільнюється, але зростає середньодобовий приріст. Для інтенсивного нарощування живої ваги, утворення білків та жиру затрачується більше енергії та інших елементів живлення. Тому зростає споживання птицею збалансованого комбікорму.

Недогодовування курчат (як якісне, так і кількісне) в першому періоді вирощування, а також перекормлювання ремонтного молодняку на дорощуванні приводить до надмірного ожиріння несучок, швидкого падіння яйценосності і до скорочення тривалості племінного використання птиці на 1-2 місяці. 
Кури м’ясних порід при вільному доступі до корму споживають його на 10-25% більше від фізіологічно обґрунтованих норм. Це приводить до нераціонального використання кормів, відкладення жиру в організмі птиці і до зниження її яєчної продуктивності. 

Вирощування ремонтного молодняку повинно вестися за суворого контролю живої ваги. З цією метою щотижня зважують по 50-100 голів молодняку в трьох місцях пташника (з країв та всередині). 

Особливості годівлі молодняку бройлерів на різних етапах розвитку

Годівля курчат-бройлерів регулюється залежно від віку, живої ваги та стадії розвитку. В процесі вирощування рекомендується застосовувати 3-періодну вікову систему раціонів, з яких виділяють два ростових та один передкладковий режим годівлі.

1. Годівля курчат у віці 1-8 тижнів

Особливу увагу слід звертати на годівлю та випоювання курчат в перші дні життя. У віці 1-8 тижнів курчатам згодовують комбікорм з високим вмістом обмінної енергії (290 ккал) та сирого протеїну (20%) при низькому рівні клітковини (до 4%) і мінеральних речовин (кальцію – 1,1%, фосфору – 0,8%, натрію – 0,3%). В цей період дуже важливо, щоб молодняк до 4-тижневого віку досягнув стандарту живої ваги. 

Науково і практично встановлено, що чим більша швидкість росту птиці в перший період вирощування (особливо у віці 1-4 тижні), тим вищою буде її майбутня продуктивність. 

2. Годівля курчат у віці 9-21 тиждень

У віці молодняку 9-21 тиждень в комбікормі знижують рівень сирого протеїну до 14%, а обмінної енергії – до 260 ккал. При цьому підвищують рівень сирої клітковини до 7,0%.

3. Годівля курчат в передкладковий період

В передкладковий період (22-26 тижнів) використовують комбікорми з більш високим вмістом сирого протеїну (16%) при підвищенні обмінної енергії до 265 ккал. Даний етап розвитку для птиці є періодом статевого дозрівання. В цей час необхідно стримувати не тільки підвищений апетит птиці та надмірне її ожиріння, але й не допустити порушення обміну речовин та затримки статевого дозрівання. Перед початком періоду яйцекладки доцільно збільшувати добову витрату корму. Така підготовка ремонтного молодняку м’ясних ліній до періоду продуктивності служить запорукою інтенсивної та тривалої яйцекладки. 

Структура повнораціонних комбікормів

Структура повноцінних комбікормів, так само як і їх поживність, залежать від фази розвитку молодняку. Для курчат-бройлерів віком 1-3 тижні рекомендується такий склад раціону: 

 • зернові, у т.ч. зернобобові (кукурудза, пшениця, ячмінь, соя) – 55-65%;
 • жмихи (соєвий, соняшниковий) – 15-25%;
 • корми тваринного походження (рибне та м'ясо-кісткове борошно) – 4-8%;
 • дріжджі кормові – 3-5%;
 • борошно трав’яне – 2-3%;
 • корми вітамінно-мінеральні (премікси для бройлерів) – 0,25-0,3%
 • жир кормовий чи рослинний – 0-3%.

Для курчат-бройлерів віком від 4 тижнів рекомендований склад раціону виглядає так: 

 • зернові, у т.ч. зернобобові (кукурудза, пшениця, ячмінь, соя) – 60-70%;
 • жмихи (соєвий, соняшниковий) – 10-25%;
 • корми тваринного походження (рибне та м'ясо-кісткове борошно) – 4-5%;
 • дріжджі кормові – 3-5%;
 • борошно трав’яне – до %;
 • корми мінеральні (премікси для бройлерів) – 0,25-0,3%
 • жир кормовий чи рослинний – до 8%.

Дуже важливе значення для розвитку птиці мають вітаміни та мікроелементи. Їх вводять в комбікорм у вигляді спеціальних кормових добавок. Компанія «Альфа Корм» реалізує високоякісний премікс для бройлерів, який володіє високим вмістом поживних та легкорозчинних речовин.

Премікс для бройлерів від компанії «Альфа Корм» універсальний за призначенням та підходить для годівлі різних за віком курчат. Вміст кормової добавки в стартовому раціоні птиці становить 0,3%, в складі гроверного корму ― 0,25%, у фінішній годівлі ― 0,2%.

Мінерали, що входять до складу добавки, впливають на формування та зміцнення кісток та м'язів. Курчата-бройлери отримують ресурс для здорового росту та збільшення ваги. Використання даного преміксу є запорукою високої продуктивності птахівництва.